Misyjne Placówki
Brat Albert Kurczab, podczas misji, pokonuje rowerem górskim trudne tereny.
Brat Albert Kurczab, podczas misji, pokonuje rowerem górskim trudne tereny.
Zgromadzenie Słowa Bożego zostało założone przez św. Arnolda Janssena w Europie w 1875 r., Dwadzieścia lat później św. Arnold wysłał pierwszego misjonarza do Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj istnieją trzy prowincje, a w Prowincji Chicago głosi Ewangelię około 220 Werbistów.
W 1895 r. Brat Wendelin Meyer, SVD, przybył do Stanów Zjednoczonych, a wkrótce potem pojawili się inni misjonarze promujący cele Zgromadzenia. Około 1897 r. brat Wendelin osiadł na farmie na północ od Chicago w stanie Illinois, znanej jako Techny. W 1909 r. zostało otwarte pierwsze seminarium Werbistowskie w Stanach zjednoczonych, którego zadaniem była formacja kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego w służbie misjom zagranicznym. W 1923 r. zostało otwarte przez Werbistów, pierwsze seminarium w Stanach Zjednoczonych dla młodych Afroamerykanów w Bay St. Louis w stanie Missisipi. Prowincja Chicago, Zgromadzenia Słowa Bożego składa się z różnorodnej etnicznie grupy księży i braci zakonnych. Łącznie pochodzimy z 27 krajów i mówimy ponad 20 językami.
Dzisiaj Misjonarze Werbiści z Prowincji Chicago pracują w Dystrykcie Kolumbii, Illinois, Indianie, Iowa, Kentucky, Massachusetts, Missouri, Nebrasce, New Jersey, Nowym Jorku, Ohio, Tennessee, Zachodniej Wirginii i Wisconsin.
10 lutego 1948 r. O. Generał Aloisius Große-Kappenberg napisał do ojca Josepha Eckerta, który kończył swoją kadencję jako przełożony Prowincji Południowej, i poprosił go, aby pojechał do Kanady i zbadał możliwość założenia domu misyjnego.
27 sierpnia 1948 r. Rada Generalna Zgromadzenia Słowa Bożego zatwierdziła założenie domu w Kanadzie, a już kilka lat później wspólnota Werbistowskia przeniosła się do nowego budynku w pobliżu Granby. 7 maja 1964 r. w Kanadzie wyświęcono pierwszych absolwentów, ojców Yvona Michela Allarda i Marcela Barsalou.
Początki kanadyjskiej ewangelizacji Misjonarzy Słowa Bożego, były skierowane do francuskojęzycznej części kraju, ale po wizytacji generalnej w 2003 r. Przeprowadzonej przez radnego generalnego o. Konrada Kellera, zalecono, aby Zgromadzenie zaczęło działać również w anglojęzycznej Kanadzie. Diecezja z Toronto chętnie przyjęła Misjonarzy Słowa Bożego i mając na uwadze nasz międzynarodowy charyzmat, ofiarowała Werbistom wielojęzyczne parafie, głównie w języku angielskim, włoskim i portugalskim.
Dzisiaj, 11 misjonarzy Werbistów zaznacza swoją obecność w Granby, Montrealu, Otterburn Park, Toronto i Mississauga.
Nasza posługa na Karaibach rozpoczęła się w 1971 r., kiedy biskup Joseph Bowers, SVD został pierwszym biskupem św. Jana na Antigui.
Natychmiast musiał sprostać nowym wyzwaniom. Biała klasa kupców odmówiła przyjęcia go jako czarnego biskupa, a populacja katolików była zupełną mniejszością. Niemniej jednak w ciągu dziesięciu lat w parafiach na różnych wyspach pracowało już dwunastu misjonarzy Werbistów. Kolejnym wyzwaniem był napływ ludności hiszpańskojęzycznej z Dominikany. Porozumienie między diecezją św. Jana a SVD nadało priorytet ewangelizacji, formacji świeckich liderów, biblijnemu apostolatowi, formacji podstawowych wspólnot kościelnych oraz wspieraniu lokalnych powołań zakonnych i kapłańskich. W 1993 r. praca na Karaibach została oficjalnie uznana i zatwierdzona jako praca zgodna z priorytetami Zgromadzenia.
Przez lata członkowie Zgromadzenia Słowa Bożego angażowali się w wiele różnych projektów i przedsięwzięć na Wyspach Karaibskich. Oprócz typowej pracy duszpasterskiej polegającej na sprawowaniu sakramentów i zaspokajaniu duchowych potrzeb wspólnoty, zajęli się również mocno edukacją, wierząc daje ona szanse młodemu pokoleniu na poprawę warunków bytu.
Dzisiaj 17 naszych misjonarzy posługuje w wielu parafiach i specjalnych projektach na Anguilli, Antigui, Jamajce, Monserrat, St. Kitts, Tortoli, Virgin Gorda i Sint Maarten.
Twoja ofiara pomoże naszym kapłanom i braciom zakonnym głosić Ewangelię w najdalszych zakątkach świata.